Havo- leerlingen van Dalton College hebben een bezoek gebracht aan het Oranjehotel in het kader van de lessenserie over de Tweede Wereldoorlog.
Het Oranjehotel was de bijnaam voor de Scheveningse gevangenis tijdens de Tweede Wereldoorlog. Sinds 2019 is het een herinneringscentrum én museum. Ruim 25.000 mensen zaten hier tussen 1940 en 1945 opgesloten voor verhoor en berechting. Opgepakt voor handelingen die de Duitse bezetter als overtreding zag. Verzetsmensen, maar ook Joden, communisten, Jehova's getuigen en zwarthandelaren. Al in de oorlog werd de gevangenis het ‘Oranjehotel’ genoemd. Een ode aan de verzetsmensen die hier vastzaten
Onder de gevangenen zaten bekende mensen, zoals de 'Soldaat van Oranje' Erik Hazelhoff Roelfzema, Rudolph Cleveringa, Titus Brandsma, George Maduro, Pim Boellaard, Corrie ten Boom, Trix Terwindt, Anton de Kom, Simon Vestdijk, Henri Pieck en Heinz Polzer (Drs. P.), samen met vele andere, minder bekende personen.
Voor velen van hen was het Oranjehotel het beginpunt van jarenlange opsluiting in verschillende Duitse gevangenissen en concentratiekampen. Voor ruim 250 gevangenen was dit het eindpunt. Zij werden gefusilleerd op de nabijgelegen Waalsdorpervlakte.
Leerlingen kregen een zogenaamde ervarings-les waarbij leerlingen verhalen te horen en te zien kregen van voormalig gevangenen. Tevens werden leerlingen "opgesloten" in de cel om te ervaren hoe het is om in een kleine ruimte vast te zitten. Ondertussen werden vragen beantwoord over personen die gevangen hebben gezeten in de cel. Nadruk werd er gelegd op de diversiteit van slachtoffers: jong, oud, man, vrouw, gelovig, gekleurd en de willekeur waar de gevangenen mee te maken kregen.
"Het was een waardevolle aanvulling op de lessenserie Tweede Wereldoorlog. Dit hoofdstuk wordt afgesloten met een PO waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op lokale gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het PO: de Tweede Wereldoorlog in je eigen achtertuin. De begeleiding van het Oranjehotel was positief over de interesse die werd getoond en de goede vragen die werden gesteld tijdens de gesprekken die zijn gevoerd", aldus de schoolleiding.