Kabinet laat corruptierisico's in kaart brengen

20 June 2025, 20:47 uur
Landelijk
mainImage

Het kabinet laat de grootste corruptierisico's van Nederland in kaart brengen. Het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum komt naar verwachting begin volgend jaar met de eerste resultaten, schrijven demissionair ministers David van Weel (Justitie, VVD) en Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken, NSC) in een brief aan de Tweede Kamer.

Het onderzoek is onderdeel van een aanpak van corruptie die Van Weel en Uitermark presenteren. Daarin staan verder weinig concrete nieuwe maatregelen. De Beveiligingsautoriteit komt met een "kader" om corruptierisico's tegen te gaan, bijvoorbeeld door strengere toegang tot ICT-systemen.

De twee ministers beloven "concrete acties" om te voorkomen dat ontslagen corrupte ambtenaren opnieuw een overheidsbaan krijgen en stellen voor om referenties bij sollicitaties beter te checken. Er komen gesprekken met bedrijven, waarbij de transportsector prioriteit krijgt. En het kabinet wil kijken of het corruptiemisdaden beter kan registreren.

"Kwetsbaarheden zijn overal", zei Van Weel na de ministerraad. "De vraag is: kunnen we bedrijven en overheden helpen om die in kaart te brengen en ze dan ook te dichten?" Het kabinet heeft jaarlijks 5 miljoen euro vrijgemaakt om corruptie tegen te gaan.

Van Weel ziet een toename in het aantal gevallen van corruptie. "Dat is voor mij aanleiding te zeggen: dit is iets dat we op een andere manier moeten aanpakken." Hij wil zich meer richten op het voorkomen van corruptie.


Door: ANP