Luchtkwaliteit Rijswijk op één na slechtste

14 June 2020, 12:43 uur
Algemeen
mainImage
Pixabay

Het staat er beroerd voor met de kwaliteit van de lucht in Rijswijk. Landelijk gezien is alleen In Eindhoven de luchtkwaliteit nog slechter dan in onze gemeente. Volgens wethouder Armand van de Laar van onder andere milieu komt dit omdat Rijswijk van grens tot grens is volgebouwd. Tijdens een digitale commissievergadering Stad wist fractievoorzitter Menno van Enk van het CDA Rijswijk nog wel andere oorzaken aan te wijzen. Volgens Van Enk zijn ook het lokale autoverkeer en het verkeer van buiten Rijswijk dat door de gemeente naar Den Haag rijdt, oorzaak van de ernstige luchtvervuiling, mede veroorzaakt door een verhoogde concentratie stikstofdioxide (NO2).

Grenswaarde
De luchtkwaliteit in Rijswijk voldoet sinds 2016 aan de EU-grenswaarde, maar de gemeente realiseert zich dat voldoen aan de grenswaarde niet betekent dat de lucht schoon is. Het college van burgemeester en wethouders vindt het daarom belangrijk aan te sluiten bij het Schone Lucht Akkoord, een afspraak tussen het Rijk en decentrale overheden om samen te werken aan het verbeteren van de luchtkwaliteit door de uitstoot van vervuilende stoffen te beperken. Op deze manier hopen de deelnemende gemeenten in 2030 minimaal 50 procent gezondheidswinst te behalen ten opzichte van 2016.

Behalve stikstof is ook de aanwezigheid van fijnstof in de lucht oorzaak van de hoge notering van Rijswijk op de landelijke lijst van steden met vuile luchtkwaliteit. Het autoverkeer zorgt voor verhoogde concentraties fijnstof langs de wegen. Het fijnstof is voor 40 procent afkomstig van de uitlaat en zestig procent van banden-, rem- en wegdekslijtage. De concentratie fijnstof is het hoogst langs drukke wegen zoals de A4 en de Prinses Beatrixlaan. Ook langs de Haagweg is de concentratie hoger dan gemiddeld.

In het Actieplan Luchtkwaliteit 2020-2024 heeft de gemeente diverse maatregelen opgenomen om te komen tot een schonere lucht in Rijswijk. Zo wordt voorgesteld de milieuzones Haagweg en Prinses Beatrixlaan uit te breiden en gaat er ook gekeken worden naar doorstroming van het verkeer. Vanaf eind april tot deze maand juni heeft de gemeente inwoners van Rijswijk gevraagd hun mening te geven over het Actieplan. In totaal hebben 260 burgers de vragenlijst ingevuld. Binnenkort komt de gemeente met uitkomsten van het onderzoek.

Redactie: Peter Petit