De afgelopen maanden uitten ondernemers zorgen over de nieuwbouwontwikkelingen in het Havenkwartier. De nieuwsbrief over het gebied geeft hier enige duidelijkheid over. De inhoud over dit onderwerp luidt als volgt.
Er zijn vooral zorgen over uitbreiding van mogelijke bezwaren van toekomstige bewoners tegen de bedrijfsactiviteiten en parkeerproblemen. De gemeente wil bedrijven in het Havenkwartier graag behouden. Ook de komende jaren staat het gesprek met elkaar over de best haalbare oplossing voor het maken van een levendig werk-woongebied in het Havenkwartier hoog op de agenda. Tegelijkertijd wil Rijswijk ook de leegstaande kantoren en verouderde gebouwen in het Havenkwartier vervangen door woningen als antwoord op de hoge woningnood. In totaal staan er in het Havenkwartier ongeveer 2.500 woningen op de planning.
Werk-woonwijk van twee kanten
Omgevingsmanager Simone Hubers: “Je merkt dat nieuwe bewoners en ondernemers aan elkaar moeten wennen. Iedereen heeft nu eenmaal een ideaalbeeld van zijn woon- of werkplek. “ Zo beredeneren bedrijven vaak dat zij er het eerst waren. Terwijl bewoners zich te vaak onvoldoende hebben gerealiseerd dat de bedrijven iedere dag hun activiteiten uit mogen voeren. Hubers: “Een prettige werk-woonwijk moet uiteindelijk van twee kanten komen. Bewoners moeten beseffen dat ze naast bedrijven wonen. De bedrijven mogen gaan beseffen dat ze nieuwe buren hebben gekregen.”
Duidelijkheid voor iedereen
Sinds een jaar onderzoekt de gemeente de milieugebruiksruimte voor de bedrijven. Dit is het gebied rondom een bedrijf dat nodig is om aan de milieueisen te kunnen voldoen. Uit de onderzoeken blijkt dat de meeste bedrijven geen hinder veroorzaken. Enkele bedrijven hebben een grotere milieugebruiksruimte. Bijvoorbeeld voor vroeg laden en lossen, of omdat afzuiginstallaties veel geluid maken.
Bestaande bedrijven in het Havenkwartier is toegezegd dat zij hun activiteiten voort kunnen zetten. Daarom legt de gemeente samen met de Omgevingsdienst Haaglanden de milieugebruiksruimte van enkele bedrijven in het Havenkwartier vast in (technische) maatregelen -bijvoorbeeld een stillere afzuiginstallatie- en zogenaamde maatwerkvoorschriften.
Omgevingsmanager Simone Hubers: “Hiermee wil de gemeente de bedrijven zekerheid geven over het noodzakelijke geluid dat ze mogen maken en de hinder van het vermijdbare geluid (bijvoorbeeld harde stemmen of muziek) beperken.” Zo kunnen bedrijven hun activiteiten voortzetten en is voor bewoners duidelijk op welke manier een ondernemer zijn werk kan uitvoeren.