Maarten Reiling, adviseur stedelijke ontwikkeling, plaatst op zijn Linked-In een opmerkelijk verhaal over de Rijswijkse vastgoedsector.
Hieruit blijkt onder andere zonnepalen zijn toegenomen. Zijn input luidt als volgt.
Al zo'n 10 jaar zijn zonnepanelen bezig aan een grote opmars in het stedelijke gebied. Door de groeiende energierekening, salderingsregeling en subsidies hebben velen deze energieopwekkers inmiddels omarmd. In de eerste jaren werden zonnepanelen vooral nog op eigen initiatief op bestaande daken geinstalleerd, maar sinds nieuwe woningen in 2021 voor een groot deel in de eigen energiebehoefte moeten voorzien behoren zonnepanelen tot de standaarduitrusting bij oplevering.
In Rijswijk is inmiddels ruim één op de vijf daken voorzien van minimaal één zonnepaneel. En wanneer je schuurtjes, tuinhuisjes en trafohuisjes buiten beschouwing laat dan kom je uit op ruim één op de drie daken. Wanneer je alleen kijkt naar woningen dan is op 40,7% van de daken een of meerdere zonnepanelen geïnstalleerd. Bij eengezinswoningen (hoek- en rijwoningen, twee-onder-een-kappers en vrijstaande woningen) komt dat aandeel zelfs uit op 49,6%, terwijl meergezinswoningen (flatgebouwen, boven- en benedenwoningen) met 10,6% nog wat achterblijven.
Op de kaart is te zien waar de zonnepanelen in Rijswijk liggen. RijswijkBuiten bevat verreweg de grootste concentratie zonnepanelen. Al sinds de bouwstart in 2013 worden woningen standaard met zonnepanelen opgeleverd, waarbij bewoners er niet voor schromen om er nadien nog wat panelen bij te leggen. Om verzekerd te zijn van een zo hoog mogelijke opbrengst leggen woningeigenaren soms zelfs panelen aan de schaduwkant. De eengezinswoningen in RijswijkBuiten hebben gemiddeld 14 panelen op het dak.
Een tweede concentratie is ontstaan in de oude tuindorpwijk Leeuwendaal. Op de helft van de 700 eengezinswoningen in deze wijk zijn zonnepanelen gelegd. Door de grote verscheidenheid in types, aantallen en posities van de zonnepanelen op de daken is te zien dat iedere woningeigenaar voor zichzelf een plan heeft getrokken.
Op gebouwniveau zijn de meeste zonnepanelen te vinden op het voormalige kantoor van de Shell (Kessler Park), de parkeergarage achter De Drie Torens aan de Winston Churchilllaan en op sporthal De Altis. Vanwege de nog veel grotere aantallen zonnepanelen in RijswijkBuiten en Leeuwendaal vallen deze grote zonnedaken nauwelijks op op de kaart. Dit beeld zou zomaar kunnen veranderen wanneer meerdere platte daken in de Plaspoelpolder worden voorzien van grote aantallen zonnepanelen.
Landelijk gezien steeg het aandeel woningen met zonnepanelen op het dak afgelopen jaar met zo'n 33%. Het einde van de huidige groeispurt lijkt nog niet in zicht. Ook in Rijswijk zal dit aandeel de komende jaren waarschijnlijk nog fors toenemen.