Met de komst van warmer weer laat ook de eikenprocessierups zich weer zien in Rijswijk. De rupsen, die vooral voorkomen in eikenbomen, zijn momenteel actief en kunnen de komende weken voor overlast zorgen. Vooral tussen mei en half juli is de kans groot dat inwoners in aanraking komen met de brandharen van de rups.
De eikenprocessierups is de larve van een nachtvlinder en leeft in groepen die zich gezamenlijk door boomkruinen verplaatsen op zoek naar voedsel. Hoewel de rupsen op zichzelf al opvallend zijn, vormen vooral de duizenden microscopisch kleine brandharen een risico voor mens en dier.
Jeuk en irritatie
De brandharen kunnen gemakkelijk door de wind worden verspreid en veroorzaken bij contact diverse gezondheidsklachten. Veel voorkomende klachten zijn jeuk, huiduitslag, rode ogen en irritatie van de luchtwegen. In sommige gevallen kunnen mensen ook last krijgen van benauwdheid of allergische reacties.
Vooral wandelaars, fietsers, spelende kinderen en mensen die in de buurt van besmette bomen wonen of werken lopen een verhoogd risico.
Voorzichtigheid geboden
Wie toch in aanraking komt met de brandharen doet er goed aan de huid niet te krabben en kleding direct op hoge temperatuur te wassen. Spoelen met water kan helpen om losse brandharen te verwijderen. Bij ernstige klachten wordt aangeraden contact op te nemen met de huisarts.
De verwachting is dat de eikenprocessierups de komende weken op meerdere locaties in Rijswijk zichtbaar zal zijn. Inwoners worden daarom opgerepen alert te blijven en meldingen van nesten door te geven aan de gemeente.
Met de zomer in aantocht blijft de bestrijding van de eikenprocessierups een belangrijk aandachtspunt om gezondheidsklachten en overlast zoveel mogelijk te beperken.