VVD pleit voor minimaal 3,5 procent van bbp naar defensie

17 March 2025, 22:26 uur
Landelijk
mainImage
ANP

Minimaal 3,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) moet naar defensie gaan. Dat heeft VVD-leider Dilan Yeşilgöz maandag gezegd in een toespraak. "De VVD zal het initiatief nemen om de nieuwe NAVO-norm later ook wettelijk vast te leggen."

Yeşilgöz pleitte in haar toespraak ook voor een "speciale defensieautoriteit" en noemde de Amerikaanse militaire onderzoeksgroep Darpa daarbij als voorbeeld. "Dit instituut moet geavanceerde technologie ontwikkelen, zoals AI voor cyberverdediging en quantumbeveiliging."

"De tien vuistregels die wij het afgelopen decennium bij ons buitenlandbeleid hanteren, zijn flink aan herijking toe", aldus Yeşilgöz, die in plaats daarvan "vijf pijlers voor een volwassen buitenlandbeleid" presenteerde. De eerste pijler is min of meer hetzelfde als de eerste vuistregel die VVD'er Han ten Broeke in 2016 opschreef: het belang van Nederland moet de leidraad zijn van de buitenlandkoers.


Door: ANP