Omstreden systeem fiscus pas in 2028 volledig afgeschaft

3 December 2025, 22:56 uur
Landelijk
mainImage
ANP

Een omstreden systeem dat de Belastingdienst gebruikt, is pas in 2028 helemaal uitgefaseerd, schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit, BBB). Het gaat om Klantbeeld Toezicht Applicatie (KTA), een systeem dat volgens de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) een "hoog risico voor de bescherming van persoonsgegevens betekent".

In KTA zijn vrijwel alle persoonsgegevens van belastingplichtigen inzichtelijk. Daarom vindt de AP dat de Belastingdienst moet stoppen met het gebruik ervan. Dat dit pas is afgerond per 2028, vindt de AP laat. De dienst zal aan het einde van volgend jaar of het begin van 2027 onderzoeken of de risico's voor burgers voldoende zijn teruggebracht. Is dat niet het geval, dan is het "een reële optie" dat het systeem gestopt wordt.

Heijnen verwacht dat eind 2027 al 80 procent van de gebruikers is gestopt met KTA. Medewerkers zullen in de tussentijd gaan bijhouden waarom zij KTA hebben geraadpleegd. Heijnen denkt dat het gebruik hierdoor, mede door monitoring, zal afnemen.


Door: ANP