Zo’n twintigtal vertegenwoordigers van lokale sportverenigingen lieten zich woensdag in de kantine van Semper Altius informeren over subsidiemogelijkheden voor hun vereniging. De bijeenkomst werd georganiseerd door Gemeentebelangen Rijswijk die de komende tijd meer van deze thema avonden gaat organiseren. Voor topspecialist Ben Moonen van sportsubsidie.nl, een subsidiebureau gespecialiseerd in sport- en vrijetijdssector was het overigens de eerste keer dat hij te gast was bij een politieke partij, en dan nog wel in de, volgens hem, minst sportief minded provincie in ons land.
Gemeentebelangen Rijswijk wil zich hard maken voor subsidies en gemeentelijke ondersteuning van lokale sportverenigingen en een groot deel van de financiële ondersteuning moet vanaf het rijk komen. Het rijk heeft vorig jaar een nieuw systeem van subsidie ingevoerd, de BOSA (Bouw en Onderhoud Accommodaties) voor het verstrekken van subsidies ingevoerd ter vervanging van de BTW teruggave. Voor 2020 hebben er weer wijzigingen in deze regeling plaats gevonden, een regeling die enorm veel kansen biedt aan sportverenigingen.
Inkoopcombinatie
Overheden, ook lokale zoals Rijswijk, zetten sport en bewegen in toenemende mate in als middel om maatschappelijke doelen te realiseren. Dit biedt de sport veel kansen op cofinanciering, echter het vinden en aanvragen van subsidie is niet altijd vanzelfsprekend. Via de BOSA is het voor verenigingen die investeren in de accommodatie of materiaal mogelijk subsidie aan te vragen. Die subsidie bedraag 20 procent en kan oplopen tot 30 procent.
Moonen wees de aanwezige clubbobo’s op de mogelijkheid van gezamenlijke inkoop, te realiseren door middel van het oprichten van een inkoopcombinatie. Voor de meeste toehoorders was dit nieuw, niet voor Eelco Eykman, voorzitter van Semper.
Hij benaderde al eerder de overige Rijswijkse sportverenigingen met de vraag of zij wellicht ook deel zouden willen nemen aan zo’n inkoopcombinatie. Slechts honk- en softbalvereniging Red Lions, medespeler op sportpark Hoekpolder, en Vredenburch, reageerden op zijn verzoek. Te weinig vond Eykman die, teleurgesteld, afzag van verdere actie. Wellicht te wijten aan onwetendheid bij de andere verenigingen, en dan helpt een informatieavond natuurlijk. Nu was het enthousiasme om tot een inkoopcombinatie met verenigingen van diverse pluimages te komen wel degelijk aanwezig en gaat Eykman een nieuwe poging wagen om verenigingen te vinden om gezamenlijk in aanmerking te komen voor subsidie.
Moonen: “Het is belangrijk dat verenigingen die deel uit gaan maken van zo’n inkoopcombinatie gezamenlijk optrekken in bijvoorbeeld een stichtingsvorm en ook moeten goede afspraken over verdeling van het geld worden gemaakt. Bij het inkopen moet je denken aan netten voor de goals, kleding, maar bijvoorbeeld ook aan een mollenvanger. Als het je lukt om met vijf verenigingen een inkoopcombinatie op te zetten is dat toch goed genoeg voor een subsidie van 20 procent per vereniging. Ik ben er zeker van dat wanneer verenigingen deze vorm van subsidieaanvraag door hebben, ze vanzelf wel aan de deur kloppen”.
Zo was deze avond een handreiking voor de lokale sportverenigingen en stichtingen die nuttige informatie kregen om over na te denken. ,,Het vormen van een inkoopcombinatie biedt veel voordelen, het maakt je als sportvereniging sterker wanneer je samen optrekt”, benadrukt Moonen nogmaals.
Op woensdag 8 april nodigt de Sportraad Rijswijk de lokale verenigingen uit om nadere invulling te geven aan het onlangs gesloten Lokaal Sportakkoord en dan zullen de voordelen van het gezamenlijk optrekken in de vorm van een inkoopcombinatie ongetwijfeld nog eens aan de orde komen.
Redactie en foto: Peter Petit